Mamy mamám Slovenska

Autor: Katarína Moravová | 14.3.2011 o 12:01 | (upravené 14.3.2011 o 12:17) Karma článku: 20,01 | Prečítané:  5987x

Raz sme si volali s Danielou. Pracovala vtedy v krízovom centre. Viete, pýtate sa také bežné veci - ako sa máš a čo robíš? Veď sme kamošky. Jej odpoveď mi však v ušiach znie doteraz: "Dnes k nám prišla mama s dvomi malými deťmi. Cestovali stopom v noci 200 km cez pol Slovenska. Utiekli pred násilným otcom. Nemali so sebou nič, len veci, ktoré si stihli obliecť. Nemala som im čo poskytnúť, ponáhľala som sa domov a napochytre som povyberala niečo po našich deťoch. Vzala som aj hrniec s obedom, veď my si ešte niečo navaríme. Tak teraz sedím a chvíľku oddychujem, som spokojná. Traja ľudia sú zaodetí, sýti a v bezpečí..."


Tieto slová mi z očí strhli šedý závoj všednosti a zasiahli ma celou hĺbkou svojho obsahu. Boh mi štedro nadelil empatie, okamžite som sa videla v tej mame. Pocítila som úzkosť, neistotu, ochromujúci strach a myslela som na svoje deti... Ako sa hovorí - čo vidíš na inom, čakaj na sebe. Človek nikdy nevie, čo a kedy ho môže zastihnúť.

"Krízové centrá sú ochranné inštitúcie podávajúce pomocnú ruku nielen obetiam domáceho násilia. Poskytujú dočasné útočisko a oporu, pomáhajú znovu sa zapojiť do bežného života. Niektoré poskytujú okrem najnutnejších vecí potrebných pre život aj rôzne terapie. Ich najčastejšími obyvateľmi  sú, bohužiaľ, matky s deťmi, tiež bývalí klienti detského domova, reedukačného alebo resocializačného zariadenia a ľudia, ktorí sa zrazu ocitli v kríze a bez domova. Na Slovensku máme vyše sto takýchto zariadení. Aby mohli denne plniť svoje poslanie, potrebujú POMOC."

Mamy z Občianskeho združenia Mamám Slovenska sa opäť chopili aktivity, navštívili a obvolali jednotlivé  krízové centrá a zariadenia a zorganizovali celoslovenskú zbierku na podporu ich činnosti. Zapojiť sa môže každý, stačí malá troška trvanlivých potravín, hygienické potreby (najmä pre ženy a deti), čistiace prostriedky alebo jedálne kupóny (stravné lístky). Nezbiera sa šatstvo a obuv.

"Naozaj netreba veľa," - hovorí koordinátorka zbierky Anka Miškerníková, "pretože nás je veľa, keď sa spojíme, bude z toho nakoniec kopa potravín, plienok, hygienických potrieb, čistiacich prostriedkov... Bola som nakúpiť do zbierky už dnes. Povedala som si, že vyskúšam, aký nákup sa dá spraviť za 5,00 €. Prekvapilo ma, že za tie peniaze som nakúpila až sedem kilogramov potravín."

Je čas pôstu a pôst je doba keď máme intenzívnejšie robiť skutky milosrdenstva. Môžme sa skúsiť inšpirovať slovenskými mamkami a od 14. do 25. marca sa zapojiť do dobrej veci. Všetkým patrí úprimná vďaka!

***

Bližšie informácie o zbierke nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Britský variant už u nás zrejme dominuje. Nemusí to byť nevyhnutne zlá správa

Britskú mutáciu odhalili vo väčšine vzoriek Trenčanov z decembra.


Už ste čítali?