Mamy mamám Slovenska

Autor: Katarína Moravová | 14.3.2011 o 12:01 | (upravené 14.3.2011 o 12:17) Karma článku: 20,01 | Prečítané:  5827x

Raz sme si volali s Danielou. Pracovala vtedy v krízovom centre. Viete, pýtate sa také bežné veci - ako sa máš a čo robíš? Veď sme kamošky. Jej odpoveď mi však v ušiach znie doteraz: "Dnes k nám prišla mama s dvomi malými deťmi. Cestovali stopom v noci 200 km cez pol Slovenska. Utiekli pred násilným otcom. Nemali so sebou nič, len veci, ktoré si stihli obliecť. Nemala som im čo poskytnúť, ponáhľala som sa domov a napochytre som povyberala niečo po našich deťoch. Vzala som aj hrniec s obedom, veď my si ešte niečo navaríme. Tak teraz sedím a chvíľku oddychujem, som spokojná. Traja ľudia sú zaodetí, sýti a v bezpečí..."


Tieto slová mi z očí strhli šedý závoj všednosti a zasiahli ma celou hĺbkou svojho obsahu. Boh mi štedro nadelil empatie, okamžite som sa videla v tej mame. Pocítila som úzkosť, neistotu, ochromujúci strach a myslela som na svoje deti... Ako sa hovorí - čo vidíš na inom, čakaj na sebe. Človek nikdy nevie, čo a kedy ho môže zastihnúť.

"Krízové centrá sú ochranné inštitúcie podávajúce pomocnú ruku nielen obetiam domáceho násilia. Poskytujú dočasné útočisko a oporu, pomáhajú znovu sa zapojiť do bežného života. Niektoré poskytujú okrem najnutnejších vecí potrebných pre život aj rôzne terapie. Ich najčastejšími obyvateľmi  sú, bohužiaľ, matky s deťmi, tiež bývalí klienti detského domova, reedukačného alebo resocializačného zariadenia a ľudia, ktorí sa zrazu ocitli v kríze a bez domova. Na Slovensku máme vyše sto takýchto zariadení. Aby mohli denne plniť svoje poslanie, potrebujú POMOC."

Mamy z Občianskeho združenia Mamám Slovenska sa opäť chopili aktivity, navštívili a obvolali jednotlivé  krízové centrá a zariadenia a zorganizovali celoslovenskú zbierku na podporu ich činnosti. Zapojiť sa môže každý, stačí malá troška trvanlivých potravín, hygienické potreby (najmä pre ženy a deti), čistiace prostriedky alebo jedálne kupóny (stravné lístky). Nezbiera sa šatstvo a obuv.

"Naozaj netreba veľa," - hovorí koordinátorka zbierky Anka Miškerníková, "pretože nás je veľa, keď sa spojíme, bude z toho nakoniec kopa potravín, plienok, hygienických potrieb, čistiacich prostriedkov... Bola som nakúpiť do zbierky už dnes. Povedala som si, že vyskúšam, aký nákup sa dá spraviť za 5,00 €. Prekvapilo ma, že za tie peniaze som nakúpila až sedem kilogramov potravín."

Je čas pôstu a pôst je doba keď máme intenzívnejšie robiť skutky milosrdenstva. Môžme sa skúsiť inšpirovať slovenskými mamkami a od 14. do 25. marca sa zapojiť do dobrej veci. Všetkým patrí úprimná vďaka!

***

Bližšie informácie o zbierke nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?